Swimming

SWIMTeam-web

Roster

No players found on team: 'swim'

Schedule and Results

Fri. Dec. 2 John Abbott

2015-2016 Schedule & Results
Date Site Team Result Individual Medals
Fri. Oct. 21  Outaouais  Women’s 1st place Women’s 200m Freestyle
 Men’s 1st place   Hanna Muinonen – Bronze
Men’s 200m Freestyle
  Philip Pieczko – Silver
Women’s 100m Backstroke
  Nikki Van Noord – Silver
Men’s 100m Backstroke
  Etienne Genesse-Grenier – Gold
Women’s 50m Freestyle
  Brianna Nellis – Gold
  Melissa Brathwaite – Silver
Women’s 100m Butterfly
  Deanna Leo – Bronze
Men’s 100m Butterfly
  Etienne Genesse-Grenier – Gold
  Philip Pieczko – Silver
Fri. Nov. 11  Vieux-Montreal  Women’s 1st place Women’s 100m Medley
 Men’s 1st place   Brianna Nellis – Silver
  Hanna Muinonen – Bronze
Men’s 100m Medley
  Etienne Genesse-Grenier – Gold
Men’s 50m Backstroke
  Etienne Genesse-Grenier – Gold
Women’s 100m Freestyle
  Nathalie Paquin – Bronze
Men’s 100m Freestyle
  Philip Pieczko – Gold
Women’s 50m Butterfly
  Nathalie Paquin – Gold
Men’s 50m Butterfly
  Philip Pieczko – Gold
Women’s 100m Breaststroke
  Amanda Laplante – Bronze
Fri. Dec. 2  John Abbott  Women’s 1st place Women’s 50m Breaststroke
 Men’s 1st place   Diana Mitroi-Banu – Bronze
Women’s 100m Backstroke
  Brianna Nellis – Gold
  Nikki van Noord – Silver
Men’s 100m Backtroke
  Etienne Genesse-Grenier – Silver
Women’s 50m Freestyle
  Nathalie Paquin – Bronze
Women’s 100m Butterfly
  Deanna Leo – Bronze
Men’s 100m Butterfly
  Etienne Genesse-Grenier – Gold
  Benjamin Jiang – Silver
Fri. Jan. 27  Vieux Montreal  Women’s 1st place Women’s 100m Medley
 Men’s 1st place   Brianna Nellis – Silver
Men’s 100m Medley
  Benjamin Jiang – Silver
  Corey Chan – Bronze
Women’s 50m Backstroke
  Brianna Nellis – Gold
  Nikki Van Noord – Bronze
Men’s 50m Backstroke
  Etienne Genesse-Grenier – Gold
  Philip Pieczko – Silver
Men’s 50m Butterfly
  Etienne Genesse-Grenier – Silver
Women’s 100m Breaststroke
  Diana Mitroi-Banu – Bronze
Men’s 100m Breaststroke
  Corey Chan – Gold
  Philip Pieczko – Silver
Fri. Feb. 10  Outaouais  Women’s 4th place Men’s 200m Freestyle
 Men’s 1st place   Philip Pieczko – Gold
Men’s 50m Breaststroke
  Corey Chan – Silver
Men’s 100 Backstroke
  Etienne Genesse-Grenier – Gold
  Lucas Dubois – Bronze
Women’s 50m Freestyle
  Brianna Nellis – Gold
  Stephanie Sebastien – Bronze
Men’s 50m Freestyle
  Philip Pieczko – Gold
  Nathan Arns – Bronze
Men’s 100m Butterfly
  Etienne Genesse-Grenier – Gold
  Benjamin Jiang – Bronze
Fri. Feb. 24  Bois-de-Boulogne  Women’s 1st place Women’s 100m Medley
 Men’s 1st place   Brianna Nellis – Silver
  Hanna Muinonen – Bronze
Women’s 50m Backstroke
  Brianna Nellis – Gold
Men’s 50m Backstroke
  Etienne Genesse-Grenier – Silver
Men’s 100m Freestyle
  Philip Pieczko – Silver
Men’s 50m Butterfly
  Etienne Genesse-Grenier – Silver
  Philip Pieczko – Bronze
Women’s 100 Breaststroke
  Diana Mitroi-Banu – Silver
  Amanda Laplante – Bronze
Men’s 100 Breaststroke
  Kurt D’Amour – Bronze
Fri. Mar. 11  St-Jerome  Women’s 3rd place Women’s 200m Freestyle
 Men’s 2nd place   Hanna Muinonen – Gold
Men’s 200m Freestyle
  David Collinson – Bronze
Men’s 100m Backstroke
  Etienne Genesse-Grenier – Gold
  Christopher Patterson – Silver
Women’s 50m Freestyle
  Melissa Brathwaite – Silver
Women’s 100m Butterfly
 Melissa Brathwaite – Bronze
Men’s 100m Butterfly
  Etienne Genesse-Grenier – Gold
  Benjamin Jiang – Bronze
Men’s 100m Medley
  Benjamin Jiang – Bronze
Men’s 50m Backstroke
  Etienne Genesse-Grenier – Gold
Men’s 50m Butterfly
  Benjamin Jiang – Gold
  Kurt D’Amour – Silver
PROVINCIAL CHAMPIONSHIPS
Sat. & Sun. April 1-2 Jonquières

League standings and official statistics

Coaches

The Sports & Recreation department is in the process of hiring a new swim coach. Interested candidates are invited to submit their application via email to the Head of Sports and Recreation, Chris Hunter at chrishunter@johnabbott.qc.ca